Rimavskosobotský chanbarista Tibor Figei cestuje na Majstrovstvá Európy do Paríža
Pod záštitou Slovenskej Asociácie Chanbara sa zúčastní 13 reprezentantov Majstrovstiev Európy , ktoré sa uskutočnia 7-8.mája v Paríži, vo Francúzsku. Bude to už 9.ročník tohto kontinentálneho šampionátu. Zúčastní sa na ňom vyše 200 chanbaristov z celej Európy. Na čele s Borisom Lieskovským (1.DAN), ktorý robí osvetu tomuto dynamickému športu už 3 roky na Slovensku, nastúpi na tatami tento víkend slovenská reprezentácia. Naša reprezentácia bude mať zastúpenie v kategórii detí, dospelých, lady a seniorov. Slovenskú reprezentáciu tvoria: Boris Lieskovský St.(prezident asociácie), Boris Lieskovský jn, Lukáš Bosák , Tibor Figei, Matej Babinský, František Rehák, Martin Musl, Martin Musl jn, Štefan Štefančík, Adam Balčík, Jana Ilašenková, Oľga Samešová a Eva Gavendová.Kostru reprezentácie tvoria chanbaristi z Košíc, Trenčína a Rimavskej Soboty.
Tochto šampionátu sa zúčastní aj člen rimavskosobotského klubu Falcon chanbara Tibor Figei. Tibor sa k tomuto športu dostal zhruba pred 6 mesiacmi, ale po množstve tréningov, súťažiach a splnení podmienok sa napokon dostal do nominácie na tento šampionát. Pred tým som venoval dlhé roky Wing Tsungu (čínske bojové umenie) a Eskrime (filipínske bojové umenie s palicami a mečmi). Po niekoľkoročnej odmlke som sa ale dostal k tomuto krásnemu japonskému športovému umeniu s mečmi a hneď som tomu prepadol. Po čase som si uvedomil, že by som v ňom mohol využiť moje skúsenosti z Eskrimi, a zakrátko som začal aj súťažiť. Chcel by som sa poďakovať osobitne môjmu majstrovi Borisovi Lieskovskému jn za ochotný prístup na tréningoch, môjmu trénerovi Mirovi Bitalovi, klubu Falcon Chanbara a pravdaže sponzorom, bez ktorých by som nevycestoval do Paríža.
CHANBARA
Šport Chanbara, skratka “Spochan”, vznikol v Japonsku v roku 1971 .Zakladateľom je Tetsundo Tanabe (súčasný prezident Svetovej asociácie chanbara). Ide o moderné bojové umenie, jedná sa o športovú formu boja so zbraňami. Kontaktná časť zbraní je mäkká, takže nehrozí zranenie. Pri súťaži je možné vybrať si z viacerých zbraní (krátky meč, krátky meč štít, dlhý meč v jednej ruke, dlhý meč v jednej ruke a štít, dlhý meč dvoma rukami, krátky a dlhý meč súčasne, obojstranný meč, palica a oštep .Súčasný počet členov Svetovej asociácie chanbara dosiahol tristotisíc (300.000), oficiálne uznaných inštruktorov je asi štyri tisíc.
V zahraničí počet športovcov vzrastá každým rokom. V Amerike, Francúzsku, Austrálii, Egypte, Taliansku, na Taiwane, v Singapure, Ukrajine, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku, Kórei, Rusku, Egypte, sa ročne koná mnoho súťaží. Najväčším svetovým podujatím sú majstrovstvá sveta ktoré si držia svoju tradíciu konania sa len v Japonsku, v roku 2016 to budú 412. majstrovstvá sveta.
Tento šport je zaujímavý v tom, že (skusení) dospelí nemusia nutne zvíťaziť nad mladšími. (Nezáleží na veku, výške, váhe, dôležitá je šikovnosť a správne zvolená taktika). Zápas je bezbolestný, pohybovo náročný a adrenalínový. .Novodobá chanbara má jednotné nafukovacie zbrane. Tie vydávajú pri správnom zásahu plechový zvuk, čo prispieva k objektívnemu rozhodovaniu a zároveň zvyšuje reálny pocit zo zápasu. Chanbara nie je surový šport, ale dynamický. Je prepojením taktiky, rýchlosti a dynamickosti celého tela.